פימן בע"מ - לוגו
 
 
מלגזות מבית טוב
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כמה שוקלת מלגזה

 
אחת השאלות שכל אחד שואל את עצמו כאשר הוא צופה במלגזה בפעולה, היא כיצד היא מצליחה להרים ציוד כה כבד מבלי להתהפך. התשובה לשאלה זו מורכבת מכמה פרמטרים כאשר מעבר ליציבות שלה ומרכז הכובד שלה, יש גם את לקחת בחשבון את המשקל העצמי שלה. אז כמה שוקלת מלגזה?
 

המלגזה חייבת להיות כבדה

 
מלגזות יכולות להרים משקלים כבדים במיוחד ואם אי פעם ראיתם מלגזה בפעולה אתם ודאי מבינים זאת היטב. מלגזה סטנדרטית מסוגלת להרים משקל של כמה טונות כאשר יש גם מלגזות ענק המסוגלות להרים משקלים של למעלה מ-45 טון. המלגזה הסטנדרטית הינה בעלת משקל עצמי הגבוהה מכושר ההרמה וזאת על מנת שתצליח להרים מטען המורם לגובה של 3 מטרים ומעלה. לכן ככל שהמלגזה מרימה משקל כבד יותר כך היא תהיה חייבת להיות כבדה יותר. אז כמה שוקלות מלגזות ממוצעות לפי כושר ההרמה שלהן?
 

משקל המלגזה תלוי בכושר ההרמה

 
  • נתחיל עם מלגזון הרמה סטנדרטי או למעשה מלגזת אדם הולך עם תורן, שבניגוד למלגזת משקולת נגדית רגילה המפעיל הולך מאחורי הכלי. בגלל שלא מדובר בכלי רכוב וגדול למעשה מלגזה זו קלה יחסית ומשקלה נע בין 800 קילוגרמים ל-1.4 טונות. אמנם מדובר במשקל לא מבוטל אך ביחס למלגזות רגילות זהו משקל עצמי נמוך יחסית.

  • מלגזה חשמלית משקולת נגדית שהיא מלגזה גדולה יותר שניתן לנהוג עליה, כבר תשקול בין 2.8 טונות ל-3.2 טונות. משקלים אלו מאפשרים לכלי להרים עד כ 2 טון. כמובן שכושר ההרמה משתנה לפי עוד נתונים כמו גובה הרמה ומרכז כובד, אך זהו הטווח פחות או יותר.
 

מה עם מלגזות דיזל תעשייתיות?

 
דגם המלגזה הנמכר ביותר בישראל אצל רוב היבואנים הינו מלגזת דיזל תעשייתית עם כושר הרמה של 2.5 טון. מלגזה זו תגיע עם משקל עצמי גבוהה יחסית הנע בין 4 ל-5 טונות. אפשר להגיד שהמשקל העצמי של המלגזה משתנה לפי ארץ הייצור של הכלי; מלגזות המיוצרות בסין בדרך כלל בעלות משקל עצמי גובה יותר מאשר מלגזות המיוצרות באירופה.

לסיכום, המשקל העצמי של כל מלגזה אם מופעלת על דיזל או חשמל, תלוי ישירות בכושר ההרמה הרצוי ומרכז הכובד של המטען.